• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
9 Mart 2017

Kadınların En Başarılı Olduğu Alan “Eğitim-Öğretim”


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

İstanbul / - 9 Mart 2017 10:55

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Er ve öğrencileri tarafından, Kadınlar Günü öncesinde toplumun kadına bakışını saptamak amacıyla bir araştırma gerçekleştirildi

Kadınların En Başarılı Olduğu Alan “Eğitim-Öğretim”

AJANS ÜNİVERSİTE

Araştırma kapsamında İstanbul’da 302 kişiyle yüz yüze görüşüldü. Araştırmaya göre, kadınların en başarılı olduğu alan “eğitim-öğretim”, en başarısız olduğu alan ise “araba kullanmak”.

İÜ İletişim Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların yaşadığı sorunlar arasında “şiddet, taciz ve eşitsizlik” ilk sıralarda yer aldı. İstanbul’da yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen araştırmanın “Kadın denince akla gelen en önemli sözcük” bölümünde, “anne”, “zerafet”, “güzellik” ve “güç” gibi yanıtlar alındı.

Araştırmaya katılanların yüzde 8,2’si, “Kadınlar Günü’nün neyi çağrıştırdığı’na ilişkin soruya “anne”, yüzde 7,9’u “emek”, yüzde 6,0’ı “çiçek”, yüzde 5,3’ü “hediye” yüzde 4,8’i “kadın hakları” yanıtını verdi.

En çok değer verdikleri kadının kim olduğuna ilişkin soruya verilen cevaplar arasında, “annem” diyenlerin oranı yüzde 82,3, “kızım” diyenlerin oranı yüzde 6,0, “kız kardeşim” diyenlerin oranı yüzde 5,0 olarak çıktı.

Kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili bölümde ilk 3 sırayı, “şiddet” yüzde 21,1, “taciz” yüzde 9,3 ve “eşitsizlik” yüzde 8,3 aldı. Verilen yanıtlar arasında “ayrımcılık” ve “erkekler” de bulundu.

En Başarılı Oldukları Alan

Araştırma sonuçlarına göre, “kadınların en başarılı oldukları alan”, yüzde 14,9 ile “eğitim-öğretim” oldu. Bu bölümde yine, “annelik”, “iletişim”, “her alan” gibi yanıtlar da verildi.

“Kadınların en başarısız olduğu alanlar” arasında ise yüzde 19,5 ile “araba kullanmak” ilk sırayı aldı.

“Kadınların başarısız olduğu alan yok” diyenlerin oranı ise 12,6, “spor”, yüzde 7,5, “güç gerektiren işler”, yüzde 4,9 “siyaset”, 4,0 de diğer başarısız olanlar olarak sıralandı.

Eş ve Anne Olarak Kadın

Araştırmada, “eş” olarak kadın denince akla ilk gelen en önemli sözcükler arasında ilk 3 sırayı, “sevgi” yüzde 10,9, “hayat arkadaşı”, yüzde 9,5, “anne”, yüzde 8,6, “fedakârlık” ve “paylaşım” yüzde 4,6 ile yer aldı.

“Anne” olarak kadın denince akla ilk gelen en önemli sözcükler arasında ilk 3 sırayı, “fedakârlık” yüzde 16,2, “karşılıksız sevgi” yüzde 13,8, “şefkat” yüzde 10,9 yer aldı.

Kadını simgeleyen en önemli özellik, “güç” yüzde 8,1, “duygusallık” yüzde 7,6, “annelik” yüzde 6,6, “saçları” yüzde 4,3 olarak yer aldı.

Selfie (Özçekim) ve Kadın

Araştırmada, Selfie ve kadını simgeleyen en önemli sözcükler, “dudak büzmek” yüzde 14,5, “instagram” yüzde 10,2 , “güzellik” yüzde 5,5, “gülümsemek” yüzde 5,0 olarak belirtildi.

Sosyal Medya ve Kadın

Araştırmada, Sosyal Medya ve Kadını simgeleyen en önemli sözcükler arasında ilk 3 sırayı “ fotoğraf” yüzde 8,6, “ınstagram” yüzde 6,0, “Stalk ve facebook ” yüzde 5,0 olarak yer aldı.

Televizyon ve Kadın

Televizyon ve Kadın denince akla gelen en önemli sözcükler sıralamasında ilk 3 sırayı “evlilik programları” yüzde 20,1, “diziler” yüzde 15,6, “kadın programları” yüzde 5,9 olarak yer aldı.

Kadınlar Günü ve Kutlanma Durumu

Kadınlar gününün neden kutlandığını biliyor musunuz? sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 62,3’ü hayır yanıtını verdi. Kadınlar gününü kutluyor musunuz sorusuna ise yüzde 57,0’ı hayır yanıtını verdi.

 

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Untitled0-1
AJANS ÜNİVERSİTE - Aleyna ÖNAL Fotoğraf-Berfin ŞAHİN İÜİF’nin desteklediği “Mahallem İstanbul” Projesi Tanıtım Etkinliği, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Murat Şeker’in konuşması ile başladı: “Bugün yaklaşık 9 aylık bir emeğin sonucunu açıklamak için ...
DSC_0036
AJANS ÜNİVERSİTE – Halil SAÇ İSİFAM, BDDK ve Dünya Bankası işbirliğiyle hazırlanan “Türkiye’de Faizsiz Finans Sektörü İçin Yasal Çerçeve” başlıklı sempozyum 29-30 Eylül günlerinde İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleşti. Sempozyum  İSİFAM ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi’nin yürüttüğü, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Mahallem İstanbul Projesi'nin sonuçlarına göre, yüksek eğitime sahip beyaz yakalılar aslında yoğunlukta oldukları Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Şişli, Bakırköy, Beşiktaş, Beykoz ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE Proje yürütücüsü Doç.Dr. Murat Şeker, Mahallem İstanbul projesi kapsamında İstanbul’da mahalle ölçeğinde geniş bir veritabanı ve harita tabanlı bir bilgi edinme sistemi kurgulayacaklarını belirtti. Projede oluşturulacak bilgi sistemine yakın ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE Araştırma kapsamında İstanbul’da 302 kişiyle yüz yüze görüşüldü. Araştırmaya göre, kadınların en başarılı olduğu alan “eğitim-öğretim”, en başarısız olduğu alan ise “araba kullanmak”. İÜ İletişim Fakültesi tarafından yapılan araştırmaya göre, ...
Polonezkoy_9_images_07611
AJANS ÜNİVERSİTE - Fırat ORMANCI Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonya kökenli bir köy. Polonyalı lider Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulan köy, Karadeniz sahiline 20, İstanbul Boğazı’na ise ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter