• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
3 Mart 2017

İÜ’de Kadın ve Demokrasi Paneli Başladı


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Yaşam / - 3 Mart 2017 16:47

İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KSAUM) ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) tarafından gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Kadın ve Demokrasi Paneli” 3 Mart tarihinde düzenlendi

İÜ’de Kadın ve Demokrasi Paneli Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Beste BUDAN

Fotoğraf – Caner ERDOĞAN

İÜ Rektörlük Binası girişinde yapılan açılışın ilk konuşmasını ENUYGAR Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın gerçekleşti. Prof. Dr. Aydın, “Kadına yönelik şiddete son verilmesi gerekmektedir. Bunun önemini vurgulamak amacı ile bu etkinliği farklı bir içerikle düzenledik” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Aydın’ın ardından konuşan KSAUM Müdürü Doç. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, bu etkinliğin kendisi için önemli olduğunu belirtti.

Kadınlar ve çoçukları hakkında düşüncelerini aktaran Doç. Dr. Hobikoğlu, kadınların bebeğini dünyaya getirirken çok güçlü ve merhametli hissettiğini anlattı.

Etkinliğin temasının Kadın ve Demokrasi oluşunun sebebini Doç. Dr. Haykır Hopikoğlu şu şekilde aktardı: “Kadına yönelik sorunları çözmek insanlığa ve geleceğe en büyük borcumuzdur. Kadınlarımızın gördüğü hain sorunlarla canla başla mücadele edebilmesi için bilinçlendirmek adına etkinliğimizin temasını bu şekilde adlandırdık.”

“Kadınlar yaşamın her kanadında vazgeçilmez bir öneme sahiptir” diyen Doç. Dr. Haykır Hopikoğlu, fırsat eşitliğinin sağlanması ile kadınların öneminin daha da artacağını belirtti.

İstanbul Üniversitesi Çözüm Ortağımızdır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk, “Dünya insanlık tarihi kadın ve erkekle başladı ve aynı denge ile devam etmektedir. Bu demektir ki insanlık kadın ve erkek ile birlikte başlayan serüvenine birlikte devam etmekte ve edecektir. Kadının toplumdaki yeri ve önemini ne kadar koruyabilirsek sonuçları da o kadar güzellikle alabiliriz. Kadınların toplumdaki yerini ve önemini en güzel şekilde muhafaza edebilmek için İstanbul Üniversitesi (İÜ)  bizim çözüm ortağımızdır” dedi.

Kadına yönelik şiddetin bitmesinin kadına yönelik şiddete sıfır tolerans verilerek gerçekleşebileceğini vurgulayan Çelenk, “Kadınların eğitimlerini tamamlamaları ve gelişmelerini sağlamak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kadınların tüm sorunlarının bizim de aynı ölçüde sorunumuz olduğu belirtmek isterim. Geleceğimizin daha güzel, kadınlarımızın daha hayat dolu, daha mutlu olmasını temenni ediyorum”  şeklinde konuştu.

Açılışın son konuşmasını yapan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversite olarak temel hedefinin kadınların daha deneyimli ve daha bilgili olarak yetiştirilmesi olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ak, “Biz de elimizden geleni İstanbul Üniversitesi olarak yapmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz bünyesindeki kadın çalışmalarının sadece 8 Mart’a mahsus olmadığı belirtmek istiyorum” diyerek İÜ’nün idari ve akademik kadroda kadınların oranlarını açıkladı.

Konuşmaların ardından “Kadının Işığında Uygarlık” başlıklı sergi açılışı Prof. Dr. Mahmut Ak, Selim Çelenk, Prof. Dr. Resa Aydın ve Doç. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu tarafından gerçekleştirildi. Sergide; Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğay, Mahbube Akar ve Burcu Özan’ın eserleri ziyarete açıldı.

Sergi ziyaretinin ardından, İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda, İÜ Konservatuar Orkestrası, “Kadının Işığında Uygarlık” temalı müzik dinletisini gerçekleştirdi.

 

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

_DSC1994-crop1
AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Ceren KURAL, Murat KASAP Yaşam koçluğu yapmadan önce bu alanda farkındalık sahibi olmadığını belirten Perinçek, işinin büyük bir kısmının sosyal medyada olduğunu söyledi. Ortalama beş yıldır insanların ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE “Müzik Benim Sesim” projesi kapsamında eğitim gören çocuklar tarafından,  26 Ocak 2018 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Mavi Salon’da konser verildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konserde açılış ...
22222
AJANS ÜNİVERSİTE - Hande Nur OCAK Programda İÜ Girişimcilik Kulübü Başkanı Doğan Yıldız ve Başkan Yardımcısı Ece Sile, kulüp hakkında bilgi verdi. Doğan Yıldız “Cerrahpaşa Girişimcilik Kulübü 2013 yılından bu yana ...
Untitled-31
AJANS ÜNİVERSİTE - Hande Nur OCAK Programda İÜ Girişimcilik Kulübü Başkanı Doğan Yıldız ve Başkan Yardımcısı Ece Sile, kulüp hakkında bilgi verdi. Doğan Yıldız “Cerrahpaşa Girişimcilik Kulübü 2013 yılından bu yana ...
Untitled-2
AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR İÜ Münazara Kulübü Başkanı Ali Kaya, kulüp hakkında bilgi verdi. “Üyelerimiz arasından 40 kişilik bir ekiple turnuvalara katılıyoruz” diyen Kaya, kademe kademe artan bir turnuva ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU İÜ Bilişim Teknolojileri Kulübü Başkanı Seda Kocaman ve Kulüp Üyesi Ahmet Gündüz kulüp faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yazılım dilleri ile ilgilendiklerini anlatan Kocaman, bu dillerde kursları olduklarını ve ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter