• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
3 Mart 2017

İÜ’de Kadın ve Demokrasi Paneli Başladı


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Yaşam / - 3 Mart 2017 16:47

İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KSAUM) ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) tarafından gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Kadın ve Demokrasi Paneli” 3 Mart tarihinde düzenlendi

İÜ’de Kadın ve Demokrasi Paneli Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Beste BUDAN

Fotoğraf – Caner ERDOĞAN

İÜ Rektörlük Binası girişinde yapılan açılışın ilk konuşmasını ENUYGAR Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın gerçekleşti. Prof. Dr. Aydın, “Kadına yönelik şiddete son verilmesi gerekmektedir. Bunun önemini vurgulamak amacı ile bu etkinliği farklı bir içerikle düzenledik” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Aydın’ın ardından konuşan KSAUM Müdürü Doç. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, bu etkinliğin kendisi için önemli olduğunu belirtti.

Kadınlar ve çoçukları hakkında düşüncelerini aktaran Doç. Dr. Hobikoğlu, kadınların bebeğini dünyaya getirirken çok güçlü ve merhametli hissettiğini anlattı.

Etkinliğin temasının Kadın ve Demokrasi oluşunun sebebini Doç. Dr. Haykır Hopikoğlu şu şekilde aktardı: “Kadına yönelik sorunları çözmek insanlığa ve geleceğe en büyük borcumuzdur. Kadınlarımızın gördüğü hain sorunlarla canla başla mücadele edebilmesi için bilinçlendirmek adına etkinliğimizin temasını bu şekilde adlandırdık.”

“Kadınlar yaşamın her kanadında vazgeçilmez bir öneme sahiptir” diyen Doç. Dr. Haykır Hopikoğlu, fırsat eşitliğinin sağlanması ile kadınların öneminin daha da artacağını belirtti.

İstanbul Üniversitesi Çözüm Ortağımızdır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk, “Dünya insanlık tarihi kadın ve erkekle başladı ve aynı denge ile devam etmektedir. Bu demektir ki insanlık kadın ve erkek ile birlikte başlayan serüvenine birlikte devam etmekte ve edecektir. Kadının toplumdaki yeri ve önemini ne kadar koruyabilirsek sonuçları da o kadar güzellikle alabiliriz. Kadınların toplumdaki yerini ve önemini en güzel şekilde muhafaza edebilmek için İstanbul Üniversitesi (İÜ)  bizim çözüm ortağımızdır” dedi.

Kadına yönelik şiddetin bitmesinin kadına yönelik şiddete sıfır tolerans verilerek gerçekleşebileceğini vurgulayan Çelenk, “Kadınların eğitimlerini tamamlamaları ve gelişmelerini sağlamak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kadınların tüm sorunlarının bizim de aynı ölçüde sorunumuz olduğu belirtmek isterim. Geleceğimizin daha güzel, kadınlarımızın daha hayat dolu, daha mutlu olmasını temenni ediyorum”  şeklinde konuştu.

Açılışın son konuşmasını yapan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversite olarak temel hedefinin kadınların daha deneyimli ve daha bilgili olarak yetiştirilmesi olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Ak, “Biz de elimizden geleni İstanbul Üniversitesi olarak yapmaya çalışıyoruz. Üniversitemiz bünyesindeki kadın çalışmalarının sadece 8 Mart’a mahsus olmadığı belirtmek istiyorum” diyerek İÜ’nün idari ve akademik kadroda kadınların oranlarını açıkladı.

Konuşmaların ardından “Kadının Işığında Uygarlık” başlıklı sergi açılışı Prof. Dr. Mahmut Ak, Selim Çelenk, Prof. Dr. Resa Aydın ve Doç. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu tarafından gerçekleştirildi. Sergide; Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğay, Mahbube Akar ve Burcu Özan’ın eserleri ziyarete açıldı.

Sergi ziyaretinin ardından, İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda, İÜ Konservatuar Orkestrası, “Kadının Işığında Uygarlık” temalı müzik dinletisini gerçekleştirdi.

 

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

11
AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN, Neslihan KALKAN Birçok iktisat kuramcısı ve sosyolog tarafından ortaya çıkışı 16.yy’a kadar geriye götürülebilen kapitalizm ortaya çıktığı dönemden itibaren krizlerle sarsılmaktadır. Kapitalizmin ilk aşamalarında lokal krizler meydana ...
Untitled1-1
AJANS ÜNİVERSİTE - İrem KALBİŞEN İletişim süresince birçok davranışın önemli olduğunu söyleyen Gülseren Bozkurt, özellikle göz teması kurmanın iletişimdeki en büyük artı olduğunu belirtti. “İnsanlar ne söylediğimizden ziyade nasıl söylediğimizle ilgileniyor” ...
kapak
AJANS ÜNİVERSİTE - Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 15 Temmuz Şehitlerini ve Zaferini Anma Programı'nın açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptı. Türk ...
su kuşu kapak
AJANS ÜNİVERSİTE - Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN Fotoğraf: Öğr. Gör. Ergün Bacak, Umut Güngör Su kuşu olarak tanımlanan tür, kısmen ya da tamamen su ve sulak alanlara bağımlı olarak yaşar. Bu kuşların ...
965210lşokjhg
AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN 12-29 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen staj programında öğrenciler, İÜ İletişim Fakültesi’nin haber ajansı olan Ajans Üniversite’de rutin ve özel haber yazımı gerçekleştirdiler. Ayrıca, “İÜWEBTV” de, televizyon programı yapımı ve ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU İÜWEBTV’nin programı Kulüp Saati’nin dördüncü bölümünün konuğu İÜ Hayvan Haklarını Koruma Kulübü Başkanı Andaş Sayın oldu. Sayın, 2010 yılında kurulan ve son dönemde yaptığı faaliyetlerle daha da aktifleşen ...

Arama
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
              
İÜWEBTV
İletim Gazetesi

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | ajansuniversite.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter