• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
19 Aralık 2017

“II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nde Erzurum” Sergisi Ziyarete Açıldı


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Kültür-Sanat / - 19 Aralık 2017 13:16

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi koleksiyonundan çıkartılan Erzurum’a ait toplam 46 fotoğraf , “II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nde Erzurum” başlığı ile Atatürk Üniversitesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi’nde ziyaretçileri ile buluşturuldu

“II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nde Erzurum” Sergisi Ziyarete Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Sergi Alanı’nda yapılan serginin açılışında ilk olarak İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin, konuşmasını gerçekleştirdi.

Prof Dr. Gezgin, “Osmanlı Devleti’nde fotoğrafın gelişmesinde ve yaygınlaşmasında Sultan II. Abdülhamit özel bir yere sahiptir. II. Abdülhamit sayesinde fotoğrafçılık ticari bir olgu olmanın ötesine geçerek hem sanatsal bir forma dönüşmüş hem de resmi bir kimlik kazanarak görsel belge niteliğine bürünmeye başlamıştır. Abdülhamit’in devleti yönettiği Yıldız Sarayı, yönetim işlevinin yanı sıra sanatsal eğitimin verildiği ve üretimin yapıldığı bir mekân olarak da kullanılmıştır. Saray’da tiyatro, basımevi, fotoğraf atölyesi, resim galerisi ve müzik salonu gibi sanatsal mekânlar oluşturulmuştur” diye konuştu.

2

“Osmanlı’nın Dört Bir Yanından, Yüzlerce Albüm, Büyük Bir Görsel Arşiv Ortaya Çıkartmıştır”

II. Abdülhamit’in fotoğraf alanında oluşturduğu asıl büyük etkinin albüm çalışmalarıyla gerçekleştirmiş olduğuna değinen Prof. Dr. Gezgin, “Fotoğrafı âdeta bir kültürel gösterge olarak değerlendiren II. Abdülhamit’in isteği üzerine, Osmanlı’nın dört bir yanından çekilen fotoğraflardan oluşan yüzlerce albüm, büyük bir görsel arşivin ortaya çıkmasını sağlamıştır” dedi.

Bu albümlerin en ünlüleri ise Yıldız Albümleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gezgin, “Bu albümlerin arasından, içinde 1200’den fazla fotoğrafın bulunduğu 36 tanesi, Washington Kongre Kitaplığı’ndadır. İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde ise içinde 36 bin 535 fotoğraf bulunan 911 albüm, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır” diye konuştu.

“Yıldız Albümlerinde Erzurum, sergisinin içeriğini oluşturan Erzurum fotoğrafları, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi koleksiyonunda yer alan fotoğraflardır. Koleksiyonda Erzurum’a ait toplam 46 fotoğraf yer almaktadır” diyen Prof. Dr. Gezgin, bu fotoğrafların üçü genel görünüm fotoğrafı şeklinde olduğunu, şehri kuzey, güney ve doğudan çevreleyen tepe ve yükseltilerden çekilen fotoğraflarda kuşbakışı olmasa da neredeyse şehrin tamamı görüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Suat Gezgin’in ardından konuşan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu konuşma yaptı. Prof. Dr. Yolcu, “Suat Hocamızın yıllardır yapmış olduğu her büyük projesinde gerek asistanları gerek hocaları için iyi bir ışık tutmuştur” dedi.

1

Suat Hoca denildiğinde hemen akla Erzurum’un geldiğini ifade eden Prof. Dr. Ergün Yolcu,   “Suat hocamızla yıllar önce yapmış olduğumuz bir gezi ile Erzurum’u daha iyi anladım” diye konuştu.

Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun ardından İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, konuşmasını gerçekleştirdi.

Üniversiteyi Erzurum’da okuduğunu ancak yıllar sonra gittiğinde üniversite yıllarındaki Erzurum’dan geriye hiçbir şey kalmadığını ifade eden Prof. Dr. Murat, “Fotoğraflar olmasa eski Erzurum’u hatırlamamız mümkün olmazdı” dedi.

3

Prof. Dr. Murat, “II. Abdulhamit, hakkında çok şey söylenen bir padişahtır. Osmanlı topraklarından bir karış dahi vermeyen bir lider olmanın dışında çok renkli bir simaya sahip, sanatçı bir kişiliğe de sahipti” diye konuştu.

Fotoğrafların tarihe ışık tuttuğuna vurgu yapan Prof. Dr. Murat, “Bu sergide Erzurum’un eski halini görüp tarihe bir yolculuğa çıkacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

DSC_0790

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

kapak
AJANS ÜNİVERSİTE-Beyza Nur KIZILDEMİR, Neslihan KALKAN, Murat KASAP Vefatının 100. Yılında Sultan II. Abdülhamid etkinlikleri kapsamında düzenlenen programda açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan TC Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. ...
_DSC1612
AJANS ÜNİVERSİTE- Murat KASAP Ses Sanatçısı ve Akademisyen Gülşah Sönmez, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve  Marmara Üniversitesi 'nden mezun oldu.  TRT radyo ve yayınlarında solistlik yapan Gülşah Sönmez, "Kariyerimde çok ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Shaima MOBAREZ İÜ OMAR, klasik eserlerden oluşan repertuar, salı günleri prova yapılıyor ve her ayın ilk salı günü konser halinde sunuluyor. İÜ’nün çalışanları, hoca ve öğrencileri bu provaları düzenli olarak ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU Birebir Film’de 2013 yılı yapımı olan Büyük Budapeşte Oteli ele alındı. Alman ve İngiliz ortak yapımı olan ve yönetmenliğini Wes Anderson’ın yaptığı filmde, Mr. Gustave adında işini çok ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU Yönetmenliğini ve senaristliğini Tolga Karaçelik’in yaptığı 2015 yapımı Sarmaşık filmi, Afrika’ya gitmekte olan bir gemide geçiyor. Armatürü iflas eden gemide deniz hukuku gereği mürettebatta bulunan 6 kişi kalmak ...
Untitled-21
AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR Bilimkurgu ve gerilim kategorisindeki filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturuyor. Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal ve Michelle Monaghan paylaşıyor. Çekimleri Chicago ve Montreal’de gerçekleştirilen Yaşam ...

Arama
İletim Gazetesi Arşivi
İÜWEBTV
Radyo İletişim

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | iletim.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter