• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
4 Ağustos 2014

ENUYGAR ile Engelleri Yık


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Üniversite / Yaşam / - 4 Ağustos 2014 15:15

İstanbul Üniversitesi Özürlüler Araştırma ve Uygulama Merkezi adıyla Türkiye’de 2003 yılına ilk kurulan merkez olan kuruluş, İÜ mensuplarına akademik ve sosyal alanda destek veriyor

ENUYGAR ile Engelleri Yık

AJANS ÜNİVERSİTE- Gizem ÖZTÜRK
Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) olarak ismi değiştirilen kuruluşun amacı, disiplinler arası bir yaklaşımla engelliliğin hak temelli olarak ele alınması yönünde bilimsel ve toplumsal çalışmalar yapmaktır, şeklinde ifade ediliyor. İstanbul Üniversitesi çalışanları ve öğrencilerine yönelik bir kurum olarak Beyazıt ve Avcılar ofislerinde çalışmalarını sürdürüyor.
ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, İstanbul Üniversitesi’nde eğitim gören, çalışan ve engellilik konusuyla ilgili olan herkesi “Engelsiz İÜ” projesine dahil ediyor.

Yaklaşık olarak 150 civarında engelli öğrenci ve 200 civarında engelli çalışan bulunuyor. Engellilik alanında bilimsel araştırma yapan veya gönüllü projelerde yer alan tüm öğretim elemanlarını da ekipte yer alabiliyor.
Merkezin çalışmaları ise, İÜ’de ilk kez 2011 yılında İşaret Dili Kursları başlatıldı. Bu kurslara isteyen öğrenci ve çalışanlar katılabiliyor.

Öğrenci Koordinatörü Uz. Songül Altınsaçlı, öğrencilerin akademik yaşama yönelik uygulamalarını şöyle belirtti: “Kayıt Önceliği ve Kayıtlarda Yardımcı destekler sunulur, gizlilik ilkesine uyularak ofislerde özel bilgileri standart şekilde tutulur. Yerleşke Oryantasyonları düzenlenir, ders notlarının temini ile ilgili hizmetler okuma not alma ve diğer hizmetlerin verilmesi için koordinasyon gerçekleştirir, laboratuvar uygulamalarında yardımcı asistan desteği verilir, ödevlerle ilgili düzenlemeler yapılır, sınavlarla ilgili düzenlemelerin gerçekleşmesi sağlanır, 2014 yılında İÜ Özel gereksinimli öğrenciler için eğitimde fırsat eşitliği yönergesi hazırlanmıştır.”

Bununla birlikte sosyal yaşama yönelik uygulamalar ise, ; Yurtlarda uygun koşullarda barınma sağlanması, Rehberlik Danışmanlık Sosyal Destek Birimi aracılığı ile burs ve asistan öğrenci sağlanması, Yapı İşleri aracılığı ile erişilebilir mimari düzenlemeler yapılması, öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda spor olanakları kazandırılması, üniversitenin Enez Kampından yararlanmaları sağlanması, sanatsal faaliyetlerin içerisinde olmaları teşvik edilir.

Kariyer Geliştirme Merkezi (KAGEM) aracılığı ile mesleki gelişim ve kişisel danışmanlık hizmetleri sağlanır, Mediko ve Rehberlik Danışmanlık Sosyal Destek Birimi aracılığı ile psikiyatrik ve psikolojik destek hizmetlerinin alınması yönünde koordinasyonu sağlar. Sivil Toplum Örgütleri aracılığı ile mezuniyet sonrası uygun iş olanaklarının sağlanması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Mobbing Mağduriyetine Açıklık

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkez Kadın Kurulu Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Organ Nakli biriminde çalışan Pervin Giyik, aynı zamanda AUZEF engelli öğrencisidir. İstanbul Üniversitesi’nde Çalışan Engelli Personelin Çalışma Ortamına İlişkin Bilgi Anket Çalışmasını yapan Giyik, 18 Temmuz Cuma günü Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet’in makamında çalışmasını sundu, ENUYGAR ekibi de bir ziyaret gerçekleştirdi.

Engelli personelin çalışma mahallinin ve çalışma ortamının engeline uygun olup olmadığının araştırılması ve çalışma zamanlarında mobbing kavramı ile karşılaşılıp karşılaşmadığı incelenen çalışmada 201 çalışan engelli personel ele alınmış olup, bunların 110’u ile yüzyüze anket yapılmış, %76’sı erkek, %34’ü kadın olarak tespit edildi.

Giyik, çalışmanın amacını şu şekilde özetliyor: “Mevcut engel durumu nedeniyle engelli bireylerin, engelsiz bireyler gibi eşit haklara erişiminin sağlamak ve pozitif ayrıcalık sağlayan koşullara erişilip eriştirilmediğini araştırılmak, çalışma ortamları hakkında bilgi sahibi olmak, bu konuda her türlü duyarlılığın arttırılmasını sağlamaktır.”

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

kapak
AJANS ÜNİVERSİTE - Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 15 Temmuz Şehitlerini ve Zaferini Anma Programı'nın açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptı. Türk ...
su kuşu kapak
AJANS ÜNİVERSİTE - Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN Fotoğraf: Öğr. Gör. Ergün Bacak, Umut Güngör Su kuşu olarak tanımlanan tür, kısmen ya da tamamen su ve sulak alanlara bağımlı olarak yaşar. Bu kuşların ...
965210lşokjhg
AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN 12-29 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen staj programında öğrenciler, İÜ İletişim Fakültesi’nin haber ajansı olan Ajans Üniversite’de rutin ve özel haber yazımı gerçekleştirdiler. Ayrıca, “İÜWEBTV” de, televizyon programı yapımı ve ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU İÜWEBTV’nin programı Kulüp Saati’nin dördüncü bölümünün konuğu İÜ Hayvan Haklarını Koruma Kulübü Başkanı Andaş Sayın oldu. Sayın, 2010 yılında kurulan ve son dönemde yaptığı faaliyetlerle daha da aktifleşen ...
2
AJANS ÜNİVERSİTE - Damla ESKİKÖY-Fatma Büşra COĞUPLUGİL Erbakan Malkoç adını zihinlerimize kazıyarak geldik bir de sizden dinlemek isteriz Çılgın Türk Erbakan Malkoç kimdir? Öncelikle çok teşekkür ederim. Gençlerin zihnine kazınabilmek kolay bir ...
Başlıksız-1
AJANS ÜNİVERSİTE – Batuhan DEMİRCİ Okul hayatından meslek hayatına yolculuk seminerinde konuşmacı olarak katılan Yapıkredi Bankası insan kaynakları ve eğitimciliğinde görevde bulunan Mehmet Hüsnü Kumbasar katıldı. Öğrencilere okullarda alamayacağı eğitimleri burada ...

Arama
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
              
İÜWEBTV
İletim Gazetesi

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | ajansuniversite.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter