• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
18 Ekim 2017

Dil Değişir Dünya Değişir


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Eğitim / - 18 Ekim 2017 10:56

Çalışmalarını İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde sürdüren, başta ücretsiz yabancı dil kursları olmak üzere çeşitli akademik ve sosyal etkinlikler düzenleyen İÜ Dil Kulübü yeni eğitim ve öğretim yılına hazır. Kulüp Başkanı Batuhan Altınışık, İÜ Dil Kulübü’nü Ajans Üniversite’ye anlattı

Dil Değişir Dünya Değişir

Ajans Üniversite – Halil SAÇ

“Dil değişir, dünya değişir” deyişiyle çalışmalarını sürdüren ve danışmanlığını İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Yabancı Diller Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek İnal’ın yaptığı İÜ Dil Kulübü’nün faaliyetlerinin başında ücretsiz dil kursları yer almakta. İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Arapça gibi çeşitli branşların yanı sıra Erasmus ile ülkemize gelen yabancı öğrencilere Türkçe dersleri de, İÜ’nün yabancı dil bölümlerinde okuyan öğrenciler tarafından İÜ öğrencilerine veriliyor.

Ücretsiz Yabancı Dil Dersleri

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için kurs başvurularının 23 Ekim’de başlayacağını söyleyen Dil Kulübü Başkanı Batuhan Altınışık başvuru sürecini, “Her eğitim ve öğretim yılı başlangıcında gerçekleştirilen toplantılarda tanımlar yapılır. Ardından farklı dillerde kurslara katılmak isteyen öğrenciler için başvuru süreci başlatılır. İnternet üzerinden gerekli belgeler teslim edildikten sonra başvuru süreci sona erer” sözleriyle özetledi.

Başvuruların sona erdikten sonra kursiyer seçimi konusuna değinen Altınışık, “Kurslarımıza yoğun talep var ve derslik kapasitemizi aşan sayıda başvuru alıyoruz. Biz de kursiyerleri kura yoluyla belirliyoruz. Böylelikle kursiyer adayları arasında adaletli bir seçim yapmış oluruz. Derslikleri, HAYEF Dekanlığı temin etmekte. Ayrıca Dekanlık yardıma ihtiyacımız olan her konuda bize destek sunmakta” dedi.

Dersler başlamadan önce kursiyerlere seviye tespit sınavı yapıldığını ve seviyelere göre sınıflar açıldığını söyleyen Altınışık, “Dil dersleri için seviye tespit sınavları hazırlanır ve seviyelere göre birden fazla sınıf oluşturulur. Dil dersleri bütün sene boyunca aksatılmadan gerçekleştirilir. Derslere devam zorunluluğu vardır. Her kurs için haftada iki gün dersler verilir. Ancak sınav dönemlerinde, gerek bizlerin gerek kurslara katılan arkadaşların zorluk yaşamaması için çoğunlukla ders yapılmaz. Ayrıca, kursu devamsızlık yapmadan tamamlayan katılımcılara ve öğretmenlere kurs sonunda sertifika verilir” şeklinde konuştu.

Dil ve Sinema Günleri

İÜ Dil Kulübü, yabancı dil derslerinin yanı sıra çeşitli sosyal faaliyetler de gerçekleştirmekte. Bu faaliyetlerden biri de düzenli olarak, haftada bir veya iki haftada bir, yapılan “Dil ve Sinema Günleri.”

Ücretsiz olarak düzenlenen “Dil ve Sinema Günleri” üzerine konuşan Altınışık, “Sinemaya ilgisi olan kulüp üyeleri tarafından alt yazılı bir film seçilir ve film gösterimi için dekanlıktan yer talep edilir. Ardından sosyal medya hesapları üzerinden duyuru yapılır” deyip, bu tür film gösterimlerinin dil eğitimine katkı sunmakla beraber farklı fakültelerden bir araya gelen insanların bir biriyle iletişim kurması bakımından oldukça önemli bir faaliyet olduğuna dikkat çekiyor.

Köşe Dergisi

İÜ Dil Kulübü kendi içinde çeşitli birimleri de barındırmaktadır. Bunların başında gelen ve Köşe dergisini çıkaran Köşe Ekibi’dir. Köşe dergisi, başlarda duvar gazetesi olarak çıkmaya başlar ve Nisan 2016’da dergi formatını alır. Köşe dergisinden bahseden Altınışık, “İçerisinden sinema, spor, müze geziler, kitap tanıtımı, güncel, tiyatro gibi öğrenciler tarafından kaleme alınan özgün yazılar bulunan bir dergidir Köşe. Kulübümüzün İÜ’ye talebi sonunda okulun yardımıyla düzenli aralıklarla basılmakta. Ayrıca sanal ortamda da bulunmaktadır” sözlerini sarf etti.

HAYEF Radyo TV

Dil Kulübü bünyesinde 2016 senesinde kurulan radyo kanalı HAYEF Radyo TV, haftalık yayınları ile dinleyicileriyle buluşmakta. Öğrenciler tarafından yapılan programlara Öğretim üyeleri, öğrenciler, kendi alanında uzman isimler konuk olarak katılmakta. Kanalın; Üç Nokta, Gidenlerden, Açık Kapı gibi radyo programları mevcut.

Geziler

Dil Kulübü’nün ücretsiz yabancı dil dersleri ve Köşe Dergisi’nin yanı sıra öğrenciler arası paylaşımı arttırmak ve birlikte keşfedip zaman geçirmek için kulüp gezileri de düzenlendiğini belirten Altınışık, “İstanbul’un çeşitli yerlerine düzenlediğimiz gezilerden bazıları bütün İstanbul Üniversitesi öğrencilerine açık olurken, bazıları ise sadece kulüp öğrencilerine özgüdür. Yabancı öğrencilerin de katılım sağladığı gezilerde Türkçe ve İngilizce rehberlik ile yapmaktayız. Son yıllarda Balat, Heybeliada, Atatürk Arboretumu gibi yerlere gezi düzenledik” dedi.

Kulüp Üyelerine Özel İndirimler

Altınışık, Kulüp üyelerinin Beyazıt’ta bulunan çeşitli işletmelerde %10 gibi bir indirim hakkına sahip olduğunu belirtip, bu indirim yüzdesinin bu yıl arttırılması için işletmelerle çeşitli görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

Sosyal Sorumluluk Kampanyaları

Kulüp, yabancı dil dersleri ve çeşitli sosyal faaliyetlerin dışında bir de sosyal sorumluluk kampanyaları düzenlemekte veya halihazırda bulunan kampanyalara destek sunmakta. Altınışık, “Batman Ömer Halis Demir Anadolu Lisesi’ne atanan bir öğretmen arkadaşımızın, okulun kütüphanesinde yeterli kitap bulunmadığını ve bu noktada kendisine yardımcı olup olamayacağımızı sordu. Biz de bir kampanya başlatarak, İngilizce ve Türkçe kitaplar toplayarak okula gönderdik” cümleleriyle konuyu örneklendirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

DSC_0864
AJANS ÜNİVERSİTE – Nuran ATIŞ Bir ekol haline gelen ve pazarlama dünyası ile öğrencileri görevde tutmayı hedefleyen Marketing Zirvesi'nin açılış konuşmasını İÜ İktisat Fakültesi Girişimcilik Kulübü Başkanı Kadir Altun yaptı. Girişimcilik ...
hayef12345
AJANS ÜNİVERSİTE- Neslihan KALKAN, Tuğçe AYÇİN Klasik eğitim, ülkemizin tarihi koşuları içerisinde ele alındığı zaman Osmanlı Devleti’ndeki dini eğitime dayalı sistemden, yakın geçmişimizdeki öğretmen merkezli eğitim anlayışına kadar uzanan bir süreç ...
eng
AJANS ÜNİVERSİTE – Nuran ATIŞ Etkinlikte ENUYGAR Merkez Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Neşe Kars, engelli insanların topluma kazandırılmasının önemini vurguladı ve farkındalık için gündeme gelebilmek ve engelli araştırması yapmak isteyen ...
IMG-20171124-WA0019
AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Kırlı İlkokulu’nda, 29 Kasım tarihinde yapılan sosyal sorumluluk projesinde; Berk Ramazan Aykut, Mehmet Can Dülger, Sinan Coşkun, Ali Çağ Doğan, Yunus Kılıç ve Mertcan ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Tuğçe AYÇİN, Esra MUTLU Fotoğraf-Beyza Nur KIZILDEMİR İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Mavi Salon’da düzenlenen konferansta Prof. Dr. İsmail Kara, “Öğretmenler gününde hayatı öğretmenlikle geçmiş bir insan olarak yine hayatını muallim olarak geçirmiş ...
_DSC0040
AJANS ÜNİVERSİTE- Neslihan KALKAN Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinlikte Erasmus, Avrupa Gönüllü Hizmeti Interrail, Work &Travel gibi yurt dışı programları tanıtıldı. Yurt dışı programlarıyla ilgili çeşitli bilgiler aktarılmak amacıyla toplanılan programın ...

Arama
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
              
İÜWEBTV
İletim Gazetesi

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | ajansuniversite.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter