• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
1 Şubat 2017

Daskyleion Antik Kenti’nde Yapılan Kazı Çalışmalarında 2 Bin 600 Yıllık Mutfak Bulundu


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Bilim / - 1 Şubat 2017 16:06

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Manyas Gölü’nün yakınlarındaki Daskyleion Antik Kenti’nde yürütülen çalışmalarda 2 bin 600 yıllık mutfak bulundu.

Daskyleion Antik Kenti’nde Yapılan Kazı Çalışmalarında 2 Bin 600 Yıllık Mutfak Bulundu

AJANS ÜNİVERSİTE

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Manyas  Gölü’nün yakınlarındaki Daskyleion Antik Kenti’nde İÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Sedef Çokay Kepçe’nin de aralarında bulunduğu kazı ekibi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren’in başkanlığında çalışmalarını sürdürüyor.

Kazı çalışmalarında, Lydia uygarlığına ait, kaplar, balık kılçığı, kemik, tohum,  bazalt taşından havan gibi döneme ait mutfak eşyalarının bulunduğu iki mutfak  ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarında bulunan bir diğer önemli bulgu ise soylulara yönelik mezarlar.

Kazıda İki Farklı Mutfak Bulundu

Daskyleion’da yürütülen kazı çalışmalarının ilk kez Kurt Bittel tarafından alanın keşfedilmesiyle birlikte başladığına vurgu yapan İÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Sedef Çokay Kepçe, “Daskyleion’da şu an üçüncü jenerasyon kazı çalışmaları yürütülüyor. Biz İstanbul Üniversitesi’nden küçük bir ekip olarak ilk defa bu yıl bu kazı çalışmalarına dâhil olduk. Alanda farklı noktalarda kazı çalışmaları gerçekleştirilmiş. Bu yıl surlar üzerinde kare plansal bir yapı var. O yapının açığa çıkmasına yönelik bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışma ayrıca İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından da destekleniyor. Onun ötesinde de Persler dönemine ait kutsal bir yol var alanda ve bu kutsal yolun etrafında yine Akhaemenid Dönemi tarihlerinden bir mekânda mutfak olarak olduğu düşünülen bir mekân daha bulundu” diye belirtti.

DSC_0114

Farklı Uygarlıklar Birlikte Yaşamış

Daskyleion’un aslında bir ilk çağ kenti olduğunu belirten Doç. Dr. Kepçe, “Daskyleion konum olarak Manyas Kuşgölü’nün hemen güneydoğusunda konumlanmış durumda. Biz höyük diyoruz. Farklı tabakalar üzerinde yerleşmiş, farklı kent tabakalarından oluşan yerleşmelerden bir tanesi aslında. Burada yapılan kazı çalışmalarıyla burada çok kültürlü bir ortamın olduğunu ve birçok farklı uygarlıktan insanın bir arada yaşadığını anlıyoruz. Üzerinde eski Yunanca ya da Frigce yazıtların kazınmış olduğu çeşitli mimari anıtlar bize bu ortamı çok güzel bir şekilde sunuyor. İstanbul Üniversitesi adına bu kazıları keyifli bir şekilde sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Daskyleion’da yürütülen kazı çalışmaları ile kenti ve bölgeyi yakından tanımanın kolaylaştığını ifade eden Doç. Dr. Kepçe, “Daskyleion bir ilk çağ kenti olarak bize sabit noktalarda somut veriler sunuyor ve bu anlamda arkeolojik çalışmalarda birçok malzemenin tarihlenmesinde bize katkılar sağlıyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Ok Uçları Çalıştayı’nda Anadolu’nun farklı yerlerinde bulunmuş ok uçları üzerine bir değerlendirme yapıldı ve buluntuların hepsi sabit tabakalardan gelmediği için tarihlemede sorunlarla karşılaşılabiliyordu. Fakat örneğin Daskyleion’da kesin tabakalardan gelmiş olan buluntular sebebiyle bunların tarihlendirilmesi bizim açımızdan önem kazandı” dedi.

Kazılarda bulunan Lidyalılar’a ait mutfağın son derece sürpriz bir durum olduğunu belirten Doç. Dr. Kepçe, “Mutfakta bulunmuş olan hem organik hem inorganik malzemelerin keşfedilmiş olması bizim için heyecan vericiydi. Önümüzdeki dönemlerde de çok daha yeni şaşırtıcı buluntularla karşılaşacağımızı ve arkeoloji camiası için de faydalı bilgilere ve tarihi bilgilere ulaşacağımıza inanıyorum. Öte yandan Daskyleion etrafında, ‘Tümülüs’ olarak tarif ettiğimiz, özellikle soylulara yönelik mezarlar ile kaya mezarları da bulunmuştu. Bu mezarlarda da, kentin farklı kökenden gelen kişileri, bunların yaşam tarzları ve cenaze törenleri ile ilgili önemli verilere ulaşılmıştı” ifadelerini kullandı.

Alanın yöre insanları tarafından pek benimsenmediğini söyleyen Doç. Dr. Kepçe konuşmasını sonlandırırken İstanbul Üniversitesi’nin de desteği ile bölgede farkındalık oluşturularak halkın bilinçlenmesine katkıda bulunulabileceğini söyledi.

_DSC0271

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE- Yılmaz BEZGİN, Müge Hatice YÖNTER Adını astronom Giovanni Domenico Cassini ile Christiaan Huygens'den alan uzay aracının ne olduğu, nasıl bir işlev amacıyla uzaya gönderildiği geçen aylarda Google tarafından yapılan ...
Untitled-1
AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU Astroloji, genel bir inanışa göre, burçlar aracılığıyla gelecekten haber almaya yardımcı oluyor. Günlük, haftalık, aylık ve her yeni yılda yıllık olarak yayınlanan burç yorumlarını yeni gelişmeleri öğrenmek için ...
Adsız
AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR “Media, Diaspora and Conflict” isimli kitap, dünyanın farklı bölgelerinde yer alan diasporaları konu edinmiş makalelerden meydana getirildi ve Lincoln Üniversitesi (Birleşik Krallık) Öğretim Üyesi Ola ...
1537
AJANS ÜNİVERSİTE- Beste BUDAN Günümüzde dünyada karşılaşılan küresel ölçekte en büyük problemlerden birisi olarak ifade edilen iklim değişikliğini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Fiziki Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Prof. ...
Gell-Mann
AJANS ÜNİVERSİTE - Nuran ATIŞ Türkiye’de fizik çalışmaları ve kendi konusu olan Kaos ve Karmaşık sistemlerin fiziğinden bahseden Yard. Doç. Dr. G. Çiğdem Yalçın, “Türkiye’de genellikle yüksek maliyetli deneyler ve CERN ...
fotograf
AJANS ÜNİVERSİTE Yürütücülüğünü İÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Özçep'in yaptığı UFUK2020 tarafından desteklenen 700748 No’lu proje, 42 aylık bir süreçte, 11 ortak ile gerçekleştiriliyor. Deprem Sırasında Zeminde ...

Arama
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
              
İÜWEBTV
İletim Gazetesi

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | ajansuniversite.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter