• Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Rss
Takip Et!
1 Şubat 2017

Daskyleion Antik Kenti’nde Yapılan Kazı Çalışmalarında 2 Bin 600 Yıllık Mutfak Bulundu


Facebook'ta Paylaş
   
Twitter
B R K
Rss

Bilim / - 1 Şubat 2017 16:06

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Manyas Gölü’nün yakınlarındaki Daskyleion Antik Kenti’nde yürütülen çalışmalarda 2 bin 600 yıllık mutfak bulundu.

Daskyleion Antik Kenti’nde Yapılan Kazı Çalışmalarında 2 Bin 600 Yıllık Mutfak Bulundu

AJANS ÜNİVERSİTE

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Manyas  Gölü’nün yakınlarındaki Daskyleion Antik Kenti’nde İÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Sedef Çokay Kepçe’nin de aralarında bulunduğu kazı ekibi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren’in başkanlığında çalışmalarını sürdürüyor.

Kazı çalışmalarında, Lydia uygarlığına ait, kaplar, balık kılçığı, kemik, tohum,  bazalt taşından havan gibi döneme ait mutfak eşyalarının bulunduğu iki mutfak  ortaya çıkarıldı. Kazı çalışmalarında bulunan bir diğer önemli bulgu ise soylulara yönelik mezarlar.

Kazıda İki Farklı Mutfak Bulundu

Daskyleion’da yürütülen kazı çalışmalarının ilk kez Kurt Bittel tarafından alanın keşfedilmesiyle birlikte başladığına vurgu yapan İÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Sedef Çokay Kepçe, “Daskyleion’da şu an üçüncü jenerasyon kazı çalışmaları yürütülüyor. Biz İstanbul Üniversitesi’nden küçük bir ekip olarak ilk defa bu yıl bu kazı çalışmalarına dâhil olduk. Alanda farklı noktalarda kazı çalışmaları gerçekleştirilmiş. Bu yıl surlar üzerinde kare plansal bir yapı var. O yapının açığa çıkmasına yönelik bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışma ayrıca İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından da destekleniyor. Onun ötesinde de Persler dönemine ait kutsal bir yol var alanda ve bu kutsal yolun etrafında yine Akhaemenid Dönemi tarihlerinden bir mekânda mutfak olarak olduğu düşünülen bir mekân daha bulundu” diye belirtti.

DSC_0114

Farklı Uygarlıklar Birlikte Yaşamış

Daskyleion’un aslında bir ilk çağ kenti olduğunu belirten Doç. Dr. Kepçe, “Daskyleion konum olarak Manyas Kuşgölü’nün hemen güneydoğusunda konumlanmış durumda. Biz höyük diyoruz. Farklı tabakalar üzerinde yerleşmiş, farklı kent tabakalarından oluşan yerleşmelerden bir tanesi aslında. Burada yapılan kazı çalışmalarıyla burada çok kültürlü bir ortamın olduğunu ve birçok farklı uygarlıktan insanın bir arada yaşadığını anlıyoruz. Üzerinde eski Yunanca ya da Frigce yazıtların kazınmış olduğu çeşitli mimari anıtlar bize bu ortamı çok güzel bir şekilde sunuyor. İstanbul Üniversitesi adına bu kazıları keyifli bir şekilde sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Daskyleion’da yürütülen kazı çalışmaları ile kenti ve bölgeyi yakından tanımanın kolaylaştığını ifade eden Doç. Dr. Kepçe, “Daskyleion bir ilk çağ kenti olarak bize sabit noktalarda somut veriler sunuyor ve bu anlamda arkeolojik çalışmalarda birçok malzemenin tarihlenmesinde bize katkılar sağlıyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Ok Uçları Çalıştayı’nda Anadolu’nun farklı yerlerinde bulunmuş ok uçları üzerine bir değerlendirme yapıldı ve buluntuların hepsi sabit tabakalardan gelmediği için tarihlemede sorunlarla karşılaşılabiliyordu. Fakat örneğin Daskyleion’da kesin tabakalardan gelmiş olan buluntular sebebiyle bunların tarihlendirilmesi bizim açımızdan önem kazandı” dedi.

Kazılarda bulunan Lidyalılar’a ait mutfağın son derece sürpriz bir durum olduğunu belirten Doç. Dr. Kepçe, “Mutfakta bulunmuş olan hem organik hem inorganik malzemelerin keşfedilmiş olması bizim için heyecan vericiydi. Önümüzdeki dönemlerde de çok daha yeni şaşırtıcı buluntularla karşılaşacağımızı ve arkeoloji camiası için de faydalı bilgilere ve tarihi bilgilere ulaşacağımıza inanıyorum. Öte yandan Daskyleion etrafında, ‘Tümülüs’ olarak tarif ettiğimiz, özellikle soylulara yönelik mezarlar ile kaya mezarları da bulunmuştu. Bu mezarlarda da, kentin farklı kökenden gelen kişileri, bunların yaşam tarzları ve cenaze törenleri ile ilgili önemli verilere ulaşılmıştı” ifadelerini kullandı.

Alanın yöre insanları tarafından pek benimsenmediğini söyleyen Doç. Dr. Kepçe konuşmasını sonlandırırken İstanbul Üniversitesi’nin de desteği ile bölgede farkındalık oluşturularak halkın bilinçlenmesine katkıda bulunulabileceğini söyledi.

_DSC0271

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1
AJANS ÜNİVERSİTE Çalıştayda İÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Erol “Nanoteknoloji Kümelenmesi Bilgilendirmesi/Yol Haritası” başlıklı, İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayben Kilislioğlu ise “Kümenleme Firmalarının/Üniversitenin Tanıtımı” başlıklı ...
20160822_142418
AJANS ÜNİVERSİTE - Fatma ÇELİK Denizel alanda çeşitli sebeplerle dolan deniz tabanından, çeşitli ekipmanlar yardımı ile çıkartılan malzemeye “tarama malzemesi”, bu malzemelerin uygun alanlara dökülmesi faaliyetine ise “dökü” ya da “bertaraf” ...
56
AJANS ÜNİVERSİTE- Beste BUDAN İstanbul İli Yüzey Araştırmaları (İstYA) Projesi 2013 yılından beri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile İstanbul ili Anadolu yakasında; Maltepe, Pendik, Şile, Beykoz, Tuzla, Sancaktepe, Sultanbeyli, ...
DSC_0312
AJANS ÜNİVERSİTE - Mila KUBUR Bilim ve Sanat Ödülleri Töreni Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Yeşil’in açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Yeşil, İÜ proje bütçelerinin birçoğunun ...
DSC_0719
AJANS ÜNİVERSİTE- Fatma ÇELİK, Tuğçe AYÇİN Fotoğraf: Caner ERDOĞAN Bu yılki stratejik ortağı İÜ olan TRT 9.Uluslararası Belgesel Ödülleri’nde, yarışmanın jüri heyetinde yer alan Prof. Dr. Yolcu, TRT ile İÜ arasındaki iş ...
florian1
İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğiyle, İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Geçmişten Geleceğe Yeni Medya Sempozyumu”, 10 Mayıs 2017 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Doktora ve ...

Arama
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
              
İÜWEBTV
İletim Gazetesi

Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır. | ajansuniversite.istanbul.edu.tr Sitemizdeki haberlerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

web site hit counter